Deák-Sárosi László

Deák-Sárosi László

költő, filmesztéta, klasszikus gitáros

Deák-Sárosi László (Deák László) (Székelyudvarhely, 1969) költő, filmesztéta, klasszikus gitáros.

Az elemi iskolát Parajdon, a szakközépiskolát Székelyudvarhelyen, a 2-es számú Ipari Líceumban végezte. Ezzel párhuzamosan elvégezte a Művészeti Népiskola hároméves klasszikus gitár tanfolyamát. Érettségi (1988) után egy évig matematikát hallgatott a Temesvári Tudományegyetemen, majd a budapesti Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola klasszikus gitár szakán folytatott tanulmányokat. 1995-ben Luxemburgban szerzett klasszikusgitár-oktatói "Premier Prix"-t. Ezután visszatért Budapestre, ahol 2007-ben az Eötvös Loránd Tudományegyetemen magyar és filmelmélet bölcsész, illetve tanári szakon diplomázott. Végzett webfejlesztői és forgatókönyvírói tanfolyamokat is. 2016-ban Az ELTE BTK Nyelvtudományi Doktori Iskolájában szerezett PhD-fokozatot. Doktori disszertációjának a címe: A kép-szöveg jelentés változásai – Képi retorika, tárgya: a modernizmusok a magyarországi játékfilmekben.

Költői pályafutását szürrealista versekkel kezdte, később a klasszikus versformák felé fordult. Műveit több magyarországi és erdélyi antológiában, folyóiratban olvashatjuk. 1999-től a sóvidéki Hazanéző című irodalmi-kulturális lap szerkesztőbizottságának tagja. Gitárművészként klasszikus szerzők mellett saját műveit is előadta. A magyar és az egyetemes filmtörténet számos alkotásáról írt elemzéseket, kritikákat. 1997-től a József Attila Kör, 1998-tól a Magyar Írószövetség, 2006-tól pedig a Magyar Szemiotikai Társaság tagja. 2010-től hét évig dolgozott a Magyar Nemzeti Filmarchívumban, más nevén Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézetben, jelenleg az Országos Széchényi Könyvtár munkatársa.

Legutóbbi kötetei: A jel újbóli helyreállítása - Film, hagyomány és innováció (2019),  Nyolcágú csillag - Székely Mózes és a brassói csata, Dóczy Péter, Fábri Géza és barátaik előadásában (2019).

Legutóbbi művek