Szakolczay Lajos, a méltán nagy népszerűségnek örvendő irodalomtörténész, irodalom- és művészetkritikus az elmúlt öt év tanulmányaiból válogatott új kötete számára írásokat. Szervezőelve ezúttal is – akárcsak eddig megjelent könyveiben – az Illyés Gyula-i ötágú síp, vagyis a honi litertúrán kívül a határon kívül (Erdélyben, a nyugati magyar irodalomban stb. született) értékek számbavétele. A tanulmányíró összefoglalóiban tág horizontot rajzol, hiszen a Valaki jár a fák hegyén (A szakrális a magyar művészetben) című körképe nem csupán az egyes irodalmak közötti határokat bontja le, hanem a különféle művészeti ágak (irodalom, képző- és színházművészet, opera-zene) egymásból nyíló, egymást erősítő értékvonulatait is tudatosítja.
A szerző a hagyomány és modernség összetartozását éppúgy vizsgálja, mint az 1956-os magyar forradalom irodalmi vetületét, illetve külföldi visszhangját, a Biblia irodalomban való fölbukkanását, s az irodalmi paródia megvalósulási formáit.
A nagy pályaképek mellett (Jékely Zoltán, Nagy László, Székely János, Juhász Ferenc, Gérecz Attila, Határ Győző, Baka István, Nagy Gáspár, Szécsi Margit, Lászlóffy Aladár) érdekes portrékat rajzol az irodalomtudomány-kritika által eddig – sajnos – nálunk kevésbé becsült alkotókról is.
Szakolczay Lajos 2016-ban az Orpheusz Kiadó Az év legsikeresebb szerzője díját is elnyerte.