Elemzések, esszék, tanulmányok a magyar, német és orosz irodalomból
Ircsik Vilmos új kötete a magyar, német, osztrák és orosz irodalomról szóló elemzéseket, esszéket, tanulmányokat tartalmaz – az elmúlt húsz év termését. A szerző által készített válogatás alapelve, hogy az írások felhívják a figyelmet feltáratlan, illetve nem kellően kidolgozott témákra, művekre, motívumokra, méltatlanul elhanyagolt alkotókra.
A gyűjtemény huszonöt fejezetéből tizenhárom a magyar irodalommal foglalkozik. Ezek közül egy Bartók zenéjének a magyar lírára gyakorolt hatásával, egy-egy József Attilával és Márai Sándorral, kilenc mai szerzőkkel, egy pedig a magyarországi németek sorsának ábrázolásával 1945 utáni irodalmunkban. A mai magyar irodalomról szóló kilenc fejezet öt alkotót mutat be: Győrffy László, Demeter József, Fenyvesi Ottó, Mezey Katalin és Oláh János műhelyébe tekinthetünk be. A magyarországi németek sorsának ábrázolása 1945 utáni irodalmunkban kritikai életünk igazi fehér foltja.
A mai német, osztrák és orosz irodalom témakörébe vágó írások sorából kiemelkedik a Heinrich Böllről szóló fejezet, amely a híres író magyar vonatkozású novelláit és regényeit veszi górcső alá. Szintén irodalomtörténeti érdekesség a négy orosz témájú írás is.