Az eseményről a Magyar Nemzet tudósított:
A 2007-ben, Árpád vezér halálának 1100. évfordulóján az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark által alapított kitüntetést évről évre – püspöki szentmise keretében – olyan keresztény magyar emberek kapják, akik életükkel, munkájukkal a magyarság javának, egységének előmozdításáért fáradoznak.
– Igazi meglepetés volt számomra, és természetesen nagyon örülök neki – fogalmazott a díjjal kapcsolatban Szakály Sándor.
Számos szakmai elismerést, díjat kaptam már, de ennek a kitüntetésnek az értékét az adja, hogy ezt az egyik legjelentősebb nemzeti emlékhelyünk vezetősége ítélte nekem. Így olyan kiváló magyar művészek, tudósok, sportolók, egyházi és közéleti személyiségek – hogy csak néhány nevet említsek: Balczó András, Böjte Csaba, Csete György, Grosics Gyula, Mádl Dalma, Nemeskürty István, dr. Papp Lajos – társaságába kerültem, akik közösségteremtő, példamutató életükkel segítenek Ópusztaszer üzenetét – hit, megmaradás, hűség, hazaszeretet – mind több emberhez eljuttatni.
Az ünnepélyes eseményen az is elhangzott, hogy a Veritas Történetkutató Intézet és Levéltár főigazgatója amellett, hogy történelmet kutató, oktató egyetemi tanár és sokoldalú közéleti és ismeretterjesztő tevékenységet folytat, mint a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság elnökhelyettese komoly kapcsolatot ápol az ópusztaszeri emlékparkkal.
Szakály Sándor évek óta segíti az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark munkáját is. Többek között az ő hathatós közbenjárásának köszönhetően valósult meg 2016-ban, az emlékpark szabadtéri néprajzi gyűjteményében megtekinthető Kakastollas múlt című, első állandó magyar csendőrkiállítás
– hívta föl a figyelmet a történész értékes munkájára laudációjában Tóth István.